Dnes je: 28.05.2017
Preskočiť na obsah
 

MAĎARIČ: Nový portál je oknom pre prezentáciu slovenskej kultúry v zahraničí

(31.03.2009; www.tasr.sk; s.  ; TASR)
Bratislava 31. marca (TASR)   Nový internetový portál Kultúrny profil Slovenska, ktorý je oddnes prístupný verejnosti, je podľa ministra kultúry Mareka Maďariča ďalším oknom pre účinnejší medzikultúrny dialóg slovenskej kultúry s inými kultúrami.
"Je ďalším kanálom, ktorým slovenská kultúra prenikne do zahraničia," uviedol počas dnešnej prezentácie portálu.
Ako ďalej dodal, Slovensko nemôže byť pri prezentácii svojej kultúry v zahraničí úplne spokojné, pričom predmetná internetová stránka jej veľmi účinne napomôže. Zdôraznil, že nie je určená iba pre profesionálov v danej oblasti, ale je bez obmedzenia prístupný aj širokej verejnosti.
Minister vyzdvihol prácu ľudí, ktorí sa podieľali na realizácii projektu, pričom pripomenul, že sa mohli oprieť o skúsenosti z podobných projektov v iných štátov sveta, od Ázie po Európu. Tie fungujú v mnohých krajinách, avšak Slovensko patrí k prvej, ktorá ho spustila nielen v anglickom, ale aj v národnom jazyku. Dodal, že portál vytvára zároveň priestor pre potenciálnych návštevníkov našej krajiny, aby o nej získali všetky dôležité informácie z oblasti kultúry. "Je to veľká pomoc v propagácii Slovenska v zahraničí a k medzikultúrnemu dialógu," podčiarkol.
Riaditeľ British Council Andrew Spells doplnil, že stránka obsahuje viac ako 7500 stránok informácií, prehľady a odborné autorské články z rôznych oblastí kultúry, taktiež 3000 kontaktov na organizácie, ktoré pokrývajú každú oblasť umenia, kultúry a kultúrneho dedičstva na Slovensku. Upozornil, že je k dispozícii umelcom v iných krajinách, ktorí chcú preskúmať možnosti na spoluprácu so svojimi partnermi v SR i budúcim návštevníkov.
Podľa neho to bude mať pre Slovensko obrovský dopad, keďže existujúce kultúrne profily navštívi mesačne okolo 250.000 ľudí. "Pre Britskú radu je potešením, že sa mohla zapojiť do tohto projektu," poznamenal.
Na projekte okrem ministerstva kultúry a British Council, participoval aj britský Visiting Arts a technicky ho zabezpečuje Univerzitná knižnica v Bratislave.