Dnes je: 28.05.2017
Preskočiť na obsah
 

Festival rómskej kultúry BALVAL FEST

Kokava nad Rimavicou 20. augusta (TASR) - Viac ako 400 rómskych umelcov zo štyroch krajín strednej Európy privítajú organizátori 10. ročníka dvojdňového medzinárodného rómskeho festivalu BalvalFest, ktorý sa začne v sobotu 21. augusta v Kokave nad Rimavicou v okrese Poltár.

Headlinerom festivalu je maďarské zoskupenie Várady Roma Caffe a na pódiu nebudú chýbať ani slovenskí Sendreiovci & Kokavakere Lavutaria, srbskí Cimbali band, česká skupina Kale a ďalších približne 20 rómskych súborov a skupín.

Okrem šírenia rómskej kultúry je jednou z hlavných myšlienok a odkazov festivalu podpora multikultúrnej spoločnosti, v ktorej predsudky a diskriminácia nemajú svoje miesto. „Rómovia sa často spomínajú len v negatívnych súvislostiach. Už menej sa hovorí o našej bohatej kultúrnej a ľudskej sile. To je práve to, čo chceme zmeniť. Žijeme v Európe 21. storočia a myslím, že dozrel čas, aby sa aj naša spoločnosť stala otvorenejšou, tolerantnejšou a hlavne bez predsudkov,“ hovorí Vladimír Sendrei z Občianskeho združenia Láčho Drom, ktoré je hlavným organizátorom festivalu.

Aj preto je partnerom tohtoročného BalvalFestu Európsky rok boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu, ktorý okrem iného upozorňuje na nepriaznivé postavenie Rómov v našej spoločnosti.

Festival organizuje OZ Láčho Drom s finančnou podporou Ministerstva kultúry a cestovného ruchu SR.


Source: 20100820TBB00288

Zdroj: TASR

Zverejnené 20. 08. 2010 14:31 na stránke http://www.piestanskydennik.sk/tasr-detail/?tx_kiostasr_pi1%5Bdetail%5D=21105